2019’da Hangi İlçe Daha Çok Doğal Gaz Kullandı?

0
347

Havalar soğudu, kombiler açıldı. Kış mevsiminin ortasında doğal gaz faturaları gündem olmuş durumda. Peki 2019 yılında İstanbul ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlar ne kadar doğal gaz kullandı? Metreküp fiyatından hareketle doğal gazın abone başına yıllık yaklaşık maliyeti ne kadar? Haberde veri görselleştirme serisi kapsamında bu hafta  İBB Açık Veri Portalı’nda paylaşılan enerji verilerini kullanarak İstanbul’un doğal gaz kullanımını inceledik.

İstanbul’un 39 ilçesinin doğal gaz kullanımına ve abone sayılarına IBB Açık Veri Portalı’ndan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Genel olarak verilere bakarsak 2019 yılında Kadıköy 383, Esenyurt 270, Pendik 260 milyon metreküp kullanarak ilk üç sırada yer aldı. Toplam kullanımda son sıralarda ise Şile, Adalar ve Çatalca yer alıyor.

İlçelerin 2019 yılı toplam doğal gaz kullanımına ulaştık ama daha iyisini yapabiliriz. Çünkü toplam kullanım bize abone başına ne kadar kullanıldığını göstermiyor. O halde fazla abonesi olan ilçe üstteki grafiklerde daha fazla doğal gaz kullanmış olabilir. Bu nedenle bu gibi verilerle uğraşırken eğer mümkünse basit analizlerle kişi başına veya abone başına düşen değerlere ulaşmakta fayda var.

Haritaya göre (hexagonal map) abone başına düşen doğal gaz kullanımında Beşiktaş, Adalar ve Bakırköy ilk üç sırada yer alıyor. Dikkat ederseniz toplam kullanımda Adalar ilçesi en son sıralarda yer alırken abone başına hesaplandığında 2.sırada yer aldı.

(Haritanın interaktif versiyonuna sayfanın sonunda veya bu görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Alttaki dağılım grafiğinde daha net çıkarımlar yapabiliriz. Yatay eksende abone başına düşen kullanım dikey eksende ise toplam gaz kullanımı gösteriliyor. Görüldüğü üzere Kadıköy toplamda en çok doğal gaz kullanan ilçe olsa da abone başına yaklaşık 1800 metre küp kullanımla 4. sırada yer alıyor. Bir diğer önemli nokta toplam kullanımda 2. sırada olan Esenyurt’ta abone başına kullanım hayli düşük, aynı durum Ümraniye, Pendik, Üsküdar için de geçerli. Üstelik bu 4 ilçe abone başına ortalama doğal gaz kullanımının da altında kalıyor. Daha derin analizler ve kapsamlı çıkarımlar yapabilmemiz için bu ilçelerdeki gelir dağılımı gibi sosyo-ekonomik parametrelere ihtiyacımız var.

(Haritanın interaktif versiyonuna sayfanın sonunda veya bu görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Son olarak IBB Veri Portalı’nda metreküp başına doğal gazın fiyatına da ulaşılabiliyor. O halde bu ilçelerde 2019 yılında abone başına doğal gaz kullanımının maliyetini hesapladığımızda Beşiktaş’ta bir abone yıllık 2993 TL öderken Adalar’da 2728 TL, Bakırköy’de ise 2594 TL ödemiş.

Benzer bir hesap aylık olarak da yapılabilir ama hatırlatmakta fayda var bu fiyat ortalama bir maliyeti temsil ediyor. Her abonenin ne kadar kullandığını bilemeyeceğimiz için ve kullanımda dengesizlikler olabileceği için kesin bir kullanımı ifade etmemekte. Kısacası abonelerin kendi doğal gaz kullanımları bu fiyatların altında ve üstünde olabilir.

Üsteki grafiklerin interaktif biçimine aşağıdaki çalışmadan inceleyebilirsiniz.