Açık Veri Zirvesi Düzenlendi

Haber: Sema Özcan
Voyd Üyesi/Gazeteci

İzlemedeyiz Derneği, Açık Veri Zirvesi düzenledi. Zirveyle, birçok farklı sektörden veri üreten, araştıran, görselleştiren, raporlayan ve kontrol eden kişiler bir araya geldi. Uzmanlar, doğru veriye ulaşmak için açık olmasının gerekliliğini anlatarak, verinin ancak kullanırsa fayda sağlayacağını, vurguladı.

İzlemedeyiz Derneği’nin bu yıl ilk kez İstanbul’da gerçekleştirdiği Açık Veri Zirvesi, sivil toplum, basın, özel sektör, yerel yönetimler, akademi gibi farklı sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Katılımcılar, kendi alanlarında veriyi nasıl kullandıklarına dair bilgiler alıp, hikayelerini paylaştı. Etkinlikte, açık verinin önemine dikkat çekilerek, geleceği ve neden gerekli olduğu tartışıldı. 3 oturumla gerçekleşen zirvede; yerel yönetimler ve açık veri kullanımı ile veri gazeteciliği konuları ele alındı.

Açık Veri Zirvesi hakkında bilgi veren İzlemedeyiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Batuhan Ersun, zirvenin üzerinde uzun süredir çalıştıklarını belirterek, ‘Önümüzdeki yıllarda da zirveyi düzenlemeye devam edeceğiz. Temel amacımız birçok farklı sektörden paydaşların açık veri başlığı altında bir araya geldiği bir ortam yaratmaktı. Akademisyenler, öğrenciler, yerel yöneticiler, ulusal düzeyde siyasetin içindeki insanlar ve gazetecileri bir araya getirip diyalog kurmalarını sağlayacak alan açmak istedik. Bugünkü zirveden edindiğimiz tecrübeden yola çıkarak, önümüzdeki yıllarda yeniden kurgulayacağız’ dedi.

İzlemedeyiz Derneği Proje Koordinatörü Asya Durmaz ise, Açık Veri Zirvesini geleneksel hale getirmek istediklerini söyleyerek, ‘Tamamen yurt içine odaklı, akademisyenlerin, özel sektör çalışanlarının ve sivil toplum örgütlerinden katılımcıların olduğu bir zirve düzenlemek istedik. 6 yıldır açık veri alanında çalışmalar yürütüyoruz ve bu kavramın Türkiye’de daha bilinir olmasını istiyoruz. Belediyeler de bu alanda çalışmaya başladı. Geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) açık veri portalını açtığını duyurdu. Aslında çok önemli bir kavram biraz daha yayılması gerekiyor. Çünkü doğru veriye ulaşmamız için açık veriye ulaşmamız lazım’ dedi.

Yanlış bilginin çok hızlı yayıldığını aktaran Durmaz, ‘Açık veri formatının ne olduğunu, aslında bu alana ihtiyacımız olduğunu anlatıp iş birliklerinin gelişmesini hedefliyoruz. Günümüzde internet çok yoğun kullanıldığı için yanlış bilgi çok hızlı yayılıyor. İnsanların doğru bilgiye ulaşması için o saf, ham veriyi görmeleri gerekiyor. Bilgi kirliliğiyle savaşıyoruz diyebiliriz’ diye konuştu.

3 oturumda gerçekleşen zirvede farklı sektörden paydaşlar açık veri üzerine konuştu, açık veri kullanıcıları biraraya geldi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin açık veri portalını yayına 

Pınar Dağ, “Verinin nasıl kullanılacağını öngöremeyiz bu yüzden toplum için değeri hakkında endişelenmektense verinin kendisinin paylaşılması önemli” diyerek verinin lisanslanmasının çok önemli olduğunu ancak oldukça maliyetli olduğunu da belirtti.

Hükümetlerin kendilerini ve tasarruf yapıp yapmadıklarını denetleme bakımından hükümetlerin açık veriyi kullandıklarını söyleyen Dağ, “Açık Veri Barometresi’ne bakıldığından hükümetlerin %30’a yakınının açık veri kaynaklarını açma konusunda sözlerini tutmuş olduğunu görüyoruz” dedi.

“İBB’NİN VERİLERİ AÇTIĞINI GÖRMEK İNSANA ÜMİT VERİYOR”

Zirve’nin birinci oturumu olan ‘Yerel Yönetimler ve Açık Veri Kullanımı’ panelinde konuşan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Proje Koordinatörü Dr. Bürge Elvan Erginli, “”TÜİK’in 2012 yılından beri gerek ilçe gerek mahalle ölçeğinde verileri çok kısıtlı” dedi, IDEMA Projeler Genel Müdür Yardımcısı Evren Aydoğan, İBB’nin verilerini açtığını görmenin insana umut verdiğini belirterek, “İki sorumuz var, açık veriyi nasıl kullanacağız ve ikinci olarak niçin açık veriyi daha iyi kullanabilmeli ve açık veriyi demokratikleştirmeliyiz?” diye sözlerine devam etti.

MİMARİDE VERİ KULLANIMI 

Bits’n Bricks’ten Cemal Koray Bingöl, Kadıköy özelinde kent verileri ile çalışmalarını anlatarak verinin sadece gazetecilik alanında kullanılmadığını hayatımızın pek çok alanında veriden faydalanabileceğimizi belirtti.

Bingöl “Bildiğimiz şehri başka şekilde görebilir miyiz? Sokağa çıktığımızda batılı turistin yerini doğulu turistin aldığını görüyoruz. Ama bunu başka bir yerden okuyabilir miyiz sorusunun cevabını aradık” diyerek mimariye veriyi nasıl entegre ettiklerini anlattı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Bilge Narin ise, değişen haber odalarına dikkat çekerek,

“Veri gazeteciliği ve görselleştirme yeni kavramlar değil. 1800’lü yıllardan beri haberi zenginleştiren en önemli unsur veri görselleştirme. Ama yeni bir döneme geçiyoruz. Haber merkezlerinde hız baskısı sebebiyle görselleştirmenin temel ayaklarından olan tartışma ortamı es geçiliyor. Zaman baskısını aşabilecek yatırımlara ihtiyaç var.”

“Bildiğimiz şehri başka şekilde görebilir miyiz? Sokağa çıktığımızda batılı turistin yerini doğulu turistin aldığını görüyoruz. Ama bunu başka bir yerden okuyabilir miyiz sorusunun cevabını aradık dedi.