Bir Hacker’ı Nasıl Çalıştırırsınız?

Gazeteciler tarafından bana sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de “Bir programcıyı bana projemde yardımcı olması için nasıl tutarım?” oluyor. Bunun tek yönlü bir süreç olduğu yanılgısına düşmeyin çünkü kamu yararı gözeten hackerlar ve veri işçileri de gazeteciler ile irtibat halinde olmak için en az sizin kadar isteklidirler.

Gazeteciler, veri güdümlü araç ve servislerin yoğun kullanıcılarıdır. Yazılımcıların bakış açısına göre; gazeteciler, veri araçlarını yazılımcıların önceden hiç düşünmediği içerikler için kullanmaktadır (geri bildirim vermek paha biçilmez!) Ayrıca bu araçlar, projeler etrafında konuşmalar ve içerik oluşturmada ve bunları alakalı yapmakta fayda sağlamaktadır. Bu karşılıklı beslenen bir ilişkidir.

Neyse ki bu durum; bir hacker çalıştırmak ya da küçük bütçeyle işbirliği yapabileceğiniz kişiler bulma arayışınızda, size yardım etmeye niyetli kişiler var anlamına gelecektir.

“Peki onları nasıl bulacaksınız?” diyor New York Times’dan Aron Pilhofer

Kurumunuzda ihtiyaç duyduğunuz yetkinlikte kişilerin hali hazırda var olduğunu ancak genelde haber merkezinizde olmadığını fark edeceksiniz. Etrafı gezin, teknoloji ve BT departmanlarını ziyaret edin ve madeni keşfedin. Yazılımcı kültürünü fark etmek ayrıca önemli : Eğer aşağıdaki gibi bir ekranı olan bir kişiye rast gelirseniz <1>  kazanmış sayılabilirsiniz.

Takdir Belgesi : Hacker genelde fark edilmesi kolaydır (fotoğraflayan Lucy Chambers)

Birkaç ek öneri:

İş sitelerine ilan vermek

Farklı programlama dilleriyle çalışan yazılımcılara hitap eden websitelerini bulun ve ilan verin. Örneğin, http://www.python.org/community/jobs/[Python İş İlanları].

İlgili e-posta listelerine ulaşın:

Örneğin, http://bit.ly/nicar-subscribe[NICAR-L] ve http://bit.ly/ddj-list[Veri Güdümlü Gazetecilik] e-posta listeleri.

Örneğin, web’den veri kazıma yapmak istiyorsanız, https://scraperwiki.com/[Scraperwiki] gibi güvenilir ve istekli bir çok yazılımcısı olan organizasyonlarla iletişime geçebilirsiniz.

İlişki gruplara/ağlara katılın

http://hackshackers.com/[Hacks/Hackers] gibi gazetecilerle teknik kişileri bir araya getiren oluşumlara bakın. Hackleme/Hacker grupları dünyanın her tarafına yayılmış durumdadır. Onlar http://bit.ly/hacks-hackers-jobs[jobs newsletter] gibi iş haber bültenlerine ilan koymayı deneyebilirsiniz.

Yerel ilgili topluluklar

Bulunduğunuz yerde belli bir konudaki yetkinliği hızlıca arayabilirsiniz (örn. “javascript” + “londra”). Meetup.com gibi siteler başlangıç için mükemmel olabilir.

Hackathonlar ve yarışmalar

Parasal bir ödülün olup olmamasından bağımsız; uygulama ve görselleştirme yarışmaları ve geliştirme günleri, işbiriliği ve bağlantı oluşturma açısından genelde verimli bir ortamdır.

Geek bir tipe sorun

‘Geekler’ genelde diğer ‘Geek’lerle takılır. İnsanların konuşarak olayı taşımaları, çalışılacak iyi birini bulmak için her zaman güzel bir yoldur.

Hacker Becerileri

Bir hacker bulduğunuzda, onun iyi olduğunu nasıl bileceksiniz? Guadian’dan Alastair Dant’a iyi birini tespit etmek hakkındaki görüşlerini sorduk:

Tam donanımlı kod geliştirirler

Zaman limitleriyle boğuşurken, her şeyi bilen biri olmak usta olmaktan daha iyidir. Haber uygulamaları veri düzenleyiciliği, dinamik grafik bilgisi ve cesaret gerektirir.

Tüm resmi görürler

Bütüncül düşünme teknik detayların yanında anlatımsal değere de önem verir. Duygu dolu çalınan bir notayı, muğlak ölçülerde tek düze hüner sergilemeye çalışana göre yeğlerim. Tasarımcıyla yan yana çalışmanın ne kadar mutlu edebileceğini bir düşünün.

Güzel hikaye anlatırlar

Anlatısal sunum, boşluk ve zamandaki şeyleri düzenlemeyi gerektirir. Hangi projelerden gurur duyduklarını ve onların nasıl oluşturulduğuna dair adımları sorun; bu şekilde teknik bilgileri gibi iletişim kabiliyetleri de ortaya çıkaracaktır.

Konuları detaylıca konuşurlar

Bir şeyleri hızlı üretmek, karışık takımların ortak hedefe sahip olmayı gerektirir. Her katılımcı diğerlerine karşı saygılı ve müzakareye açık olmalıdır. Öngörülemez engeller genelde yeniden planlama ve kolektif uzlaşı gerektirir.

Kendi kendine öğrenirler

Teknoloji çok hızlı değişir. Ona yetişmek mücadeledir. Çeşitli donanımdaki iyi yazılımcılar tanımış biri olarak, en belirgin ortak özellikleri gerektiğinde yeni şeyleri öğrenme istekleridir.

Hayalinizdeki Yazılımcı Nasıl Bulunur

İyi ve mükemmel bir geliştirici arasındaki üretkenlik farkı doğrusal değildir-üsteldir. İyi bir şekilde işi alabilmek oldukça önemlidir. Maalesef, iyi bir şekilde işi alabilmek de güçtür. Eğer deneyimli bir teknik müdür değilseniz iyi bir adayı belirlemek zor olacaktır. Buna ek olarak, medya organizasyonlarının ödeyebileceği maaşları da göz önüne aldığınızda, bu sizin için bir meydan okuma olacaktır.

Tribune de biz iki bakış açısıyla işe alım yapıyoruz: duygusal cazibe ve teknik cazibe. Duygusal cazibe derken; gazetecilik etkin bir demokrasi için zorunluluktur. Burada çalışırken dünyayı değiştirebilirsiniz. Projelerimiz küçük, hızlı ve tekrar eder. Her proje; yeni araçlar, yeni dil, yeni konu (yangın güvenliği, emeklilik sistemi) öğrenmektir. Haber merkezi bir potadır. Şu ana kadar hiç, takımım kadar çok ve hızlı öğrenen bir takım yönetmemiştim.

Nereden bakarsak, açık devlet topluluğundan mükemmel hacker bulmak konusunda şanslı olduk. Sunlight Labs e-posta listesi, günlük iğrenç iş sahibi iyi niyetli ‘inek’lerin akşam takıldığı bir ortamdı. Diğer potansiyel bir kaynak ise “Amerika için Kodla”. Her sene, CfA’den çıkan bir grup üye sıradaki büyük proje arayışına girerler. Ve bonus olarak, CfA’in titiz bir mülakat süreci vardır, sizin için seçimi yapmış olurlar. Bu günlerde, yazılıma-meraklı gazeteciler artık gazetecilik okullarından da çıkmaktadır. Deneyimsizdirler ama tonlarca potansiyelleri vardır.

Son olarak, bir yazılımcıyı işe almak yeterli değildir. Teknik yöneticiliğe ihtiyacınız var. Yalnız bir yazılımcı (genelde gazetecilik okulundan yeni mezun, sektör tecrübesi olmayan) çok kez yanlış kararlar alacaktır. En iyi programcı bile, kendi haline bırakıldığında, hedef kitleniz için en önemli şeyleri , en ilginç işleri seçebilir.

Bunu haber uygulaması editörü veya bir proje yöneticisini işe almak gibi düşünün, ne olursa olsun. Tıpkı yazarlar gibi, yazılımcıların da editöre, yol göstericiliğe ve onlara zamanında yazılımı üretmek konusunda uğraşan birilerine ihtiyaçları vardır.

Yazan: Lucy Chambers ve Lucy Chambers