“Dünya vegan olursa sera gazı emisyonları üçte iki oranda azalabilir!”

0
401

Dünya vegan olursa, 2050 yılına kadar 8 milyon insanın hayatı kurtulabilir, sera gazı emisyonları üçte iki oranda azalabilir, sağlıkla ilgili önemli tasarruflar sağlanabilir ve yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık iklim hasarını engelleyebiliriz.

Britanya nüfusu, dünya genelinde çiftlik hayvanlarının öldürüldüğü oranda öldürülmüş olsaydı bu sadece 11 saat sürecekti. Britanya’da her yıl bir milyardan fazla çiftlik hayvanı mezbahalarda öldürülüyor. [1][2][3]

Yine Britanya’da her yıl 10 milyondan fazla domuz, 15 milyon koyun, 14 milyon hindi, 15 milyon ördek ve kaz, 982 milyon tavuk, 50 milyon ‘hazır tavuk’, 2.6 milyon sığır, 4.5 milyar balık ve 2.6 milyar kabuklu deniz hayvanı öldürlüyor. 8 milyardan fazla hayvan öldürülüyor. 

Googletrends‘e göre vegan araştırması 2014 ve 2019 arasında yani 5 yılda dört kat artmış. Artık vejetaryen ve glütensiz aramalardan neredeyse 3 kat daha popüler. (aşağıya bakınız).

Türkiye’nin son 5 yılında da vegan araştırmasının arttığı görülüyor

*Sayılar, verilen bölge ve süre için grafikteki en yüksek noktaya göre arama ilgisini gösterir. 100 değeri, terimin popülerliğini gösteriyor. 50 değeri, terimin yarı popüler olduğu anlamına gelir. 0 puan, bu terim için yeterli veri olmadığı anlamına gelir.

*Kullanılan araç: https://trends.google.com.tr/trends/?geo=TR
Kaynak: https://www.vegansociety.com/news/media/statistics
Veri setlerine grafiklerin sağ üst köşesinde yer alan indir işaretine  (görselde yer alan)basarak erişebilrisiniz.