Hackathons Aracılığıyla Farklı Uzmanlardan Yararlanmak

0
316

Mart 2010’da, Utrecht merkezli dijital kültür organizasyonu SETUP Hackleme Gazeteciliği http://setup.nl/content/hacking-journalism, adında bir etkinlik düzenledi. Etkinlik geliştiriciler ve gazeteciler arasında daha büyük bir işbirliğini teşvik etme amaçlıydı.

“Havalı uygulamalar yaratmak için hackathonlar organize ediyoruz, fakat verideki ilginç hikayelerin farkına varamıyoruz. Yarattığımız şeyin sosyal ilişkisi bulunmuyor,” programcıların dediği. “Veri gazeteciliğinin öneminin farkına vardık, fakat istediğimiz şeyleri oluşturabilecek teknik yetilerin tümüne sahip değiliz,” diyor gazeteciler.

Yerel bir gazete için çalışırken, haber merkezi için bir programcı kiralamak için para ya da teşvik yoktu. Veri gazeteciliği, Hollandalı gazeteler için o zaman hala bilinmez bir şeydi.

Hackathon modeli mükemmeldi; çokça pizza ve enerji içeceğiyle işbirliği için rahat bir ortam. RegioHack, http://www.regiohack.nl/ işverenim, yerel gazete De Stentor http://www.destentor.nl/, kardeş yayın TC Tubantia http://www.tctubantia.nl/ ve bize etkinlik için lokasyon sağlayan Saxion Hogescholen Enschede http://saxion.nl/ ce organize edilen bir hackathondu.

Kurulum şu şekilde oldu: Herkes 30 saatlik bir hackathon için kaydolabiliyordu. Yiyecek ve içecek sağladık. 6 gruba ayrılacak 30 katılımcı hedefliyorduk. Bu gruplar, suç, sağlık, ulaşım, güvenlik, yaşlılık ve güç gibi farklı konulara odaklanacaktı. Bizim için, bu etkinlik için ana üç hedef şunlardı:

Hikayeler bul

Bizim için, veri gazeteciliği yeni ve bilinmez bir şey. Kullanımını kanıtlayabilmemizin tek yolu iyi hazırlanmış hikaye aracılığıyladır. En az üç veri hikayesi üretmeyi planladık.

İnsanla iletişim

Biz, gazeteciler, veri gazeteciliği nasıl yapılır bilmiyoruz ve bunu iddia da etmiyoruz. Gazeteciler, öğrenciler ve programcıları 30 saat bir odaya koyarak, bilgi ve görüş paylaşımı yapmalarını istiyoruz.

Bir sosyal etkinliğe ev sahipliği 

Gazeteler, hackathonları bırakın çok sosyal etkinlik organize etmiyor. Böyle bir etkinliğin nasıl sonuçlar sağlayabildiğini deneyimlemek istedim. Gerçekte, etkinlik gergin geçebilirdi: yabancılarla 30 saat, bolca jargon, basit sorularla baş etme ve konfor bölgenizin dışında çalışma. Bunu bir sosyal etkinlik haline getirerek (pizza ve enerji içeceklerini hatırlayın), gazeteci ve programcıların rahat hissedebilecekleri ve etkili şekilde işbirliği yapabilecekleri bir ortam oluşturmayı istedik.

Etkinlikten önce, TC Tubantia eski polis eşinin çalışma yılları üzerine bir kitap yazmış dul bir kadınla bir röportaj yaptı. Kadının elinde aynı zamanda, eşince 1945’den beri tutulmuş Hollanda’nın doğusundaki kayıtlı tüm cinayetlerin olduğu bir doküman vardı. Normalde dokümanı websitemizde yayımlardık. Fakat bu kez, Tableau yazılımını kullanarak gösterge tablosu http://bit.ly/tableau-dashboard hazırladık. Ayrıca tüm bunların nasıl RegioHack sitesinde biraraya geldiğine blogta http://bit.ly/regiohack-blog yer verdik.

Hackaton esnasında, bir proje grubu, okulların gelişimi ve bölgemizin yaşlılığı konusunu ileri sürdü. Gelecek öngörülerin bir görselleştirmesini yaparak http://bit.ly/tableau-workbook, hangi şehirlerin kayıtlardaki birkaç yıllık bir gerileme sonrası sıkıntıya gireceğini anladık. Bu kavrayışla, bunun bölgemizdeki okulları nasıl etkileyeceği üzerine bir makale hazırladık.

De Tweehonderd van Twente (Türkçesi Twente’nin İki Yüzü) isimli, bölgemizdeki en büyük gücü kimin elinde tuttuğuna karar vermek ve en nüfuzlu insanların bir veritabanını yaratmak için oldukça iddialı bir projeye başladık. Bir Google hesaplaması aracılığıyla — güçlü organizasyonlarla en fazla bağa sahip– nüfuzlu insanlar listesi oluşturulacak. Bu, bir seri makaleyi beraberinde getirebilir, fakat gazeteciler için de güçlü bir araçtır. Kimin kiminle bağlantısı bulunuyor? Bu veritabanına sorular sorabilirsiniz ve onu günlük rutininizede kullanabilirsiniz. Bu veritabanı aynı zamanda kültürel değere sahiptir. Sanatçılar, interaktif sanat yüklemeleri yapmak için bittiğinde veritabanını kullanabilecekler mi sormaya başladılar.

Veri gazeteciliği’nde yeni topluluklar ( Fotoğraf: Heinze Havinga)

RegioHack’den sonra, gazetecilerin veri gazeteciliğini geleneksel gazeteciliğe geçerli bir ek olarak düşündüğünü fark ettik. İş arkadaşlarım, konutların idari fiyatları veritabanı gibi daha büyük ve teknik projeler yaratmak için o gün öğrenilen teknikleri kullanmaya ve üzerine inşaatlar yapmaya devam etti. Bu veriyle, Füzyon Tablolar’da interaktif bir harita http://bit.ly/stentor-map oluşturdum. Okuyucularımızdan veriyle ve kitlekaynaklı sonuçlarla http://bit.ly/scratchbook-crowdsourcing oynamalarını istedik, örneğin. Füzyon Tablolar’da bir grafiği nasıl oluşturduğumuz üzerine gelen çokça sorunun ardından bir de video dersi http://bit.ly/vermanen-video kaydettim.

Ne öğrendik? Çok şey öğrendik, ancak biz çok fazla sorunla da karşılaştık. Bunu dört şekilde tanımlıyoruz.

Nereden başlıyoruz:Soru ya da veri?

Bilgi ararken neredeyse tüm projeler yavaşlar. Çoğu zaman gazetecilere özgü bir soruyla başladılar. Fakat ya sonra? Hangi veri mevcut? Onu nerede bulabilirsiniz? Ve veriyi bulduğunuzda, sorunuzu onunla cevaplayabilir misiniz? Gazeteciler, bir makale için araştırma yaparken bilgiyi nerede bulabileceklerini genelde bilirler. Veri gazeteciliğiyle, çoğu gazeteci hangi bilginin mevcut olduğunu bilmiyor.

Biraz teknik bilgi

Bizim için, veri gazeteciliği yeni ve bilinmez bir şey. Kullanımını kanıtlayabilmemizin tek yolu iyi hazırlanmış hikaye aracılığıyladır. En az üç veri hikayesi üretmeyi planladık.

Bu haber mi?

Katılımcılar haber keşfetmek için farklı kaynaklar arasında ara bağlantılar aramak yerine çoğunlukla bir veri seti kullandı. Bunun nedeni veri gazeteciliğinden haber doğrulamak için bir miktar istatiksel bilgiye ihtiyaç duymanızdır.

Rutin nedir?

Bunun ötesinde her şeyin geldiği nokta bir rutinin olmamasıdır. Katılımcılar kuşakları altında bazı yeteneklere sahipler, fakat onları nasıl ve ne zaman kullanacaklarını bilmiyorlar. Bir gazeteci bunu kek pişirmeye benzetti. “Hepimizin malzemesi var: un, yumurta, süt, vb. Şimdi hepsini bir kaba koyup, karıştırıyoruz, ve ardından ortaya bir kek çıkıyor.” Gerçekte, hepimizde malzeme var fakat tarifin nasıl olduğunu bilmiyoruz.

Ya şimdi? Veri gazeteciliğiyle ilk tecrübelerimiz aynı çalışma alanına girmek için istekli diğer gazeteci ve programcılara yardımcı olabilir, ve bir rapor hazırlamak için çalışıyoruz.

Regiohack’i bir hackathon formunda nasıl devam ettireceğimizi de düşünüyoruz. Eğlenceli, eğitici, verimli ve veri gazeteciliğine büyük bir girişti.

İşte veri gazeteciliğine gelince, onu haber merkezine entegre etmeliyiz. Gazeteciler, alıntılar, basın bildirileri, konsey toplantıları ve dahasının yanı sıra veriyi düşünmeliler. RegioHack’i düzenleyerek, hedef kitleye veri gazeteciliğinin sadece bir aldatmaca olmadığını kanıtladık. Okuyucularımıza basılı ve çevrim içi değişik makaleler sunarken, daha iyi bilgilerin olduğu ve daha farklı yazılar yazabiliriz.

Jerry Vermanen, NU.nl
1.Veri Gazeteciliği El Kitabı