Hangi araba modeli?

0
231

Martin Rosenbaum, BBC

2010’un Ocak ayında, BBC Ulaştırma Bakanlığı verilerini yayınlayarak araba markalarının geçiş ya da başarısızlık oranlarında fark yaratıp yaratmadığını analiz etti. Bu durum araç güvenliğini ve trafiğe uygun olup olmadığını değerlendiren bir testti; üç yıldan eski herhangi bir araç yılda bir MOT testi oluyor.

Verileri bilgi edinme hakkından yararlanarak VOSA adlı Araç Muayene sistemi ile  denetleme yapılan birimle iletişim kurarak edindik. Ancak VOSA, bilgi bdinme hakkımızdan yararlanma isteğimizi kendi ticari gizliliğini ihlal gerekçesiyle geri çevirdi. Şirket, bunun araç üreticilerine  “ticari zarar” vereceğini söyledi. Fakat, sonra biz yetkili üst kurumlara başvurduk. VOSA, isteğimizden 18 ay sonra bilgileri yayınladı.

Analizde e-tabloya dönüştürmemiz gereken veriler vardı. 1200 sayfalık PDF verilmişti. Excel, e-tablo olarak yapılandırıp  (14,000 satırdan fazla veri ile) BBC News’in http://bbc.in/mot-failure-rates internet sitesinde yayınladık. Bu durumda, herkese verilerin kullanımına erişim hakkı sağladı.

Bu sayede  yapılandırılmamış verinin haberde nasıl kullanılabileceğinin örneğini de göstermiş olduk. Yararları da oldu:

*Senin görevin bir şeyleri bulup ortaya çıkarmak ve insanlara bunun hakkında bir şeyler anlatmak. Tüm verilerin temininde sorun yaşıyorsan, o da işinin bir parçası dert etme!

*Senin atladığın bir bölümü belki bir başkası ilgi çekici bir şekilde haberleştirdi, ya da basit bir detay hatta senin hikayende önemli olmayacak bir detay onların hikayesinde önemli olabilir.

*Başkaları sizin çalışmanız üzerine daha fazla analiz, detay, farklı teknikler ve görseller kullanarak kendi fikirleri ve teknik becerisi ile veriyi daha etkin bir alternatif açıyla sunabilir.

*Bu da gazetecilik sürecinde hesap verebilirliğin ve şeffaflığın bir bölümü. Yöntemlerinden de yararlanabilirler.

Çeviri: https://www.transifex.com/liliana.bounegru/the-data-journalism-handbook/translate/#tr/0314-which-car-model-mot-failure-rates/9937360