Herşeyi Bilen Telefon

0
252
Sascha Venohr, Zeit Online

Birçok insanın, cep telefonlarımızdan elde ettiğimiz veri ile aslında neler yapabileceğimize yönelik anlayışı teorik; gerçek dünyadan sayıca az örnek vardı. Bu yüzden Alman Yeşiller Partisi’nden Malte Spitz kendi verisini yayınlamaya karar verdi. Bilgiye ulaşmak için telekomünikasyon devi Alman Telekom’a karşı dava açması gerekiyordu. Büyük çapta bir Excel dosyası Zeit Online’ın etkileşimli harisı için temel oluşturdu. Yarıyıla aşkın sürede Spitz’in cep telefonundan excele 35,831 veri aktarıldı.

Herşeyi Bilen Telefon (Zeit Online)

Ayrı ayrı bakıldığında veriler genellikle zararsız. Fakat bütünüyle ele alındığında araştırmacıların deyimiyle bir profil yani kişinin alışkanlıkları ve tercihlerinin daha doğrusu hayatının net bir resmini oluşturabilir. Bu profil Spitz’in ne zaman sokakta yürüdüğünü, ne zaman trene bindiğini, ne zaman uçakta olduğunu ortaya çıkarıyor. Çoğunlukla Berlin’de çalıştığını ve hangi şehirlere gittiğini gösteriyor. Ne zaman uyandığını, ne zaman uyuduğunu gösteriyor.

Alman Telekom şirketi, Spitz’in veri kaydının bir kısmını yani onun kimi aradığını ve onu kimin aradığını gizli tuttu. Böylesi bir bilgi onun hayatındaki birçok insanın özel yaşamına sadece tecavüz etmez, numaralar şifrelenmiş olsa bile Spitz hakkında da gereğinden fazla bilgiyi açığa çıkarırdı.

OpenDataCity’den Lorenz Matzat ve Michael Kreil’den veriyi incelemelerini ve görsel sunum için bir çözüm bulmalarını istedik. Matzat “İlk başta veriyi bizim anlamamız için Excel ve Füzyon Tablolar gibi araçlar kullandık. Sonra izleyicinin doğrusal olmayan bir yolla veri ile etkileşime geçmesi için bir harita arayüzü geliştirmeye başladık” dedi. Sadece depolanan veriden, birinin hayatına dair ne kadar detay çıkarılabileceğini göstermek için bulunduğu yerler (Twitter, blog kayıtları, kendi sitesinden ortak takvim kayıtları gibi parti bilgileri) hakkında halkın erişimine açık bilgi ile genişletildi. Her iyi araştırmacının gözlem için çizmek kullanmak isteyeceği türden bir süreç. Zeit Online’ın AR-GE ekibi çalışmaya son şeklini verdiler. Oynat tuşuna basarak Malte Spitz’in hayatında yolculuğa çıkabilirsiniz.

Almanya’da projenin başarılı bir lansmanından sonra, Almanya’nın dışından yoğun bir trafik aldığımızı fark ettik ve uygulamanın İngilizce versiyonunu yaratmaya karar verdik. Alman Grimme Online Ödülü’nü kazandıktan sonra Eylül 2011’de proje ONA ödülü ile onurlandırıldı. İlk kez bir Alman haber sitesi ödülü aldı.

Verinin tamamına http://bit.ly/zeitonline-data sitesinden erişilebilir
Haberin tamanını  http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention den okuyabilirsiniz.

I.veri gazeteciliği el kitabı
Çeviri: https://datajournalism.com/read/handbook/one/case-studies/the-tell-all-telephone