Türkiye’de Evlenme Hızı Azalırken Boşanma Hızı Artıyor

0
495

VOYD’un haberde veri görselleştirme kullanımı serisi kapsamında hazırladığımız yazılara devam ediyoruz. Bu hafta Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2001 ile 2018 yılları arası Evlenme ve Boşanma verilerini inceledim. TÜİK’in hesaplamalarında kaba evlenme ve boşanma hızı olarak kabul edilen değişken bin kişilik nüfusa karşılık gelen evlenme ve boşanma sayılarına denk geliyor. Yani aşağıdaki grafikleri bin üzerinden okumalıyız.

Görsel tıklayarak interaktif çalışmaya ulaşabilir, detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Genel olarak eğilime bakıldığından 2001’den 2018 yılına Türkiye’de kaba evlenme hızı azalırken boşanma hızında küçük bir artış gözleniyor. İllere ve bölgelere göre dağılımına bakılırsa özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesindeki illerde boşanma hızı diğer bölgelere göre daha yüksek seyrediyor. Evlenme hızında ise bu durum tersine dönmüş durumda genelde İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde evlenme sayılarının nüfusa oranla daha fazla olduğu görülüyor.

Bahsi geçen çıkarımlar sadece 2018 yılına ait ama çalışmanın interaktif versiyonuna giderek önceki yıllara dair eğilimlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca üstteki görselde sağ taraftaki lolipop grafiklerde (evet bu tip grafiklere lolipop chart adı veriliyor) evlenme ve boşanma değerlerine göre en yüksek ilk 10 ülkeyi görebiliyoruz. Benzer bir şekilde aşağıdaki iki grafikte de ilk 20 il listelenmiş durumda. Bu grafiklere göre 2018 yılında Kilis en yüksek evlenme hızına  İzmir ise en yüksek boşanma hızına sahipken, Kilis’i binde 8’lerde Adıyaman, Aksaray, Ağrı; İzmir’i ise kaba boşanma hızında binde 2.8 ve 2.7 ile Muğla ve Antalya takip ediyor.

 

Sonuç olarak Tableau kullanarak Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile haberde kullanılabilece görselleştirme çalışmaları üretebilirsiniz. Tableau’yu öğrenmek için VOYD ve NLTR işbirliğiyle hazırlanan video destekli derslere, yazılımın kendi sitesindeki kaynaklara veya incelemelerime göz atabilirsiniz.


Veri setlerine  biruni.tuik.gov.tr/medas/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.