Türkiye’de Nüfusun %31’ini Gençler Oluşturuyor!

0
963

VOYD’un haberde veri görselleştirme serisi kapsamında bu hafta Türkiye nüfusunun yaş gruplarına ve cinsiyete göre dağılımını inceledim. TÜİK’in en son açıkladığı verilere göre 2018 yılı itibariyle Türkiye nüfusu 82 milyon. Nüfusun 41 Milyonu erkek, 40 küsür milyonu ise kadın nüfustan oluşuyor.

Nüfusun yaş gruplarına göre dağılımına bakıldığında nüfusun % 31’ini genç, % 27’sini orta yaşlı, %23’ünü çocuk %18’ini ise yaşlı bireyler oluşturuyor. TÜİK veri tabanından indirdiğim verileri Flourish kullanarak analiz ettim ve görselleştirdim. Aşağıdaki çalışmada Flourish’in hikaye (story) özelliğini kullandım. Sunum tasarımında farklı veri görselleştirme çalışmalarını bu şekilde flourish ile bir araya getirilebiliyor. Üstelik sunuma görsel çalışmayı anlatmak isteyenler için ses dosyası ekleme opsiyonu da var.

Yaş gruplarını görselde de fark etmiş olabileceğiniz gibi 00-15 arası çocuk, 15 -34 arası genç, 35 -54 arası orta yaşlı, 55 ve üzeri yaşlı nüfus olarak sınıflandırdım. Yaş aralığında 18 ile başlayıp veya biten bir gruplama olmadığı için böyle bir yola başvurdum.

Bu pratikte kullandığım veri setine buradan ulaşabilirsiniz