Ülke ülke iklim protestoları haritası!

0
424

Hazırlayan: Sema Kahriman Gökçe
Veri muhabiri & Voyd üyesi

Asperger sendromlu genç bir kadın 29 Ağustos günü yelkenli gemisiyle New York’a vardı. BM’nin İklim Zirvesi’ne katılmak için İngiltere’den yola çıkan Greta Thunberg, hava taşımacılığının dünyaya etkisini göstermek için uçmak yerine zorlu bir yolculuğu göze alarak deniz yoluyla yolculuk yaptı. 

Greta’nın 2018 yılında gençlerle başlattığı Fridays For Future, bir iklim protestosu organizasyon platformu, bu yıl dünya çapında binlerce iklim protestosunun yapılmasına ve yapılanların kaydının tutulmasına neden oldu. 

Antarktika’dan Grönland’a, Suriye’den Afganistan’a savaş ve açlık demeden dünyanın her yerinde iklim protestoları yapıldı. Protestolara her gün yenileri eklendiği için hazırladığım haritada eksik veriler olacaktır. 

Sadece ABD’nin farklı bölgelerinde bin 174 protesto yapıldı. Almanya’da 727, İtalya’da 595, İsveç’te 405 ve İngiltere’de 403 ve Türkiye’de 60 protesto yapıldı. Protestolarda ilgi çeken şey her yaştan çocukların katılımıyla gerçekleşmiş olması ve bunun hazırlanan afişlerde kendisini belli etmesi.

Veri seti için tıklayınız